Astronómia 5600 metrov nad morom
Expedícia Gorak Shep 2010
Ciele expedície
Hlavným cielom tejto expedície je snaha vykonať astronomické merania v nadmorskej výške 5300, respektíve 5600 metrov nad morom.
Dôvody prečo vykonať tieto merania na takom špecifickom mieste sú dva: nadmorská výška a svetelné znečistenie oblohy.
Nadmorská výška 5300, resp. 5600 metrov nám dáva nepochybne jedinečnú možnost testovania astronomických prístrojov nočnej oblohy a prístrojov na pozorovanie Slnka, ich hraničných možností v takýchto extrémnych podmienkach. Testovaním a následným vyhodnotením výsledkov by sa nám naskytla možnost zlepšenia kvality astronomických prístrojov dostupných aj širokej verejnosti. Výsledkom by mohlo byt otvorenie nových príležitostí pre amatérsku astronómiu, respektíve pre astronomické pozorovania menšími dalekohladmi.
Svetelné znečistovanie oblohy je jedným z velkých problémov ludstva, aj ked sa často spája len s astronómiou. Mohlo by sa zdat, že čoraz mohutnejšie osvetlovanie oblohy je prirodzeným dôsledkom nášho spôsobu života, a preto by sme sa s tým mali zmierit. Opak je však pravdou.
Cielom tejto expedície by bolo zviditelniť to, o co prichádzame osvetlovaním nočnej oblohy. Unikátne a kvalitatívne na vysokej úrovni vyhotovené obrázky, ktoré získame astrofotografiou počas nocných fotografovaní oblohy, budú nepochybne dobrým materiálom na propagáciu potreby zmeny prístupu k tejto problematike.
Môžu slúžiť k osloveniu mladej generácie, aby si k tomuto celosvetovému problému našla cestu , aby v nich vznikla potreba vidieť krásy oblohy aj na vlastné oči v blízkosti svojho domova.
Obrázky mliečnej dráhy z takejto nadmorskej výšky nadchnú aj toho najnáročnejšieho fotografa, respektíve všetkých ludí. komu krásy našej Zeme nie sú lahostajné.
Pozorovanie Slnka sa stáva coraz atraktívnejším odvetvím astronómie. Pozorovacie prístroje sú už finančne dostupné aj širokej verejnosti.
Krása života našej hviezdy s neustálou aktivitou očarí každého, komu sa naskytne možnost nazriet na Slnko cez špeciálne dalekohlady.
Súčastou našich experimentov je fotografovanie Slnka v hladine H alfa v nadmorskej výške 5300 metov. Materiál bude patriť medzi obrázky Slnka, ktoré boli zhotovené z najvyšších miest povrchu našej zemegule.
Výsledkom by okrem unikátnych obrázkov mali byť aj údaje o kvalite použitých dalekohladov, resp. ich filtrov, a množstvo cenných informácií o fotografovaní Slnka cez tenší pás atmosféry Zeme.
Plán cesty
Dátum expedície: 21.10.2010 – 09.11.2010
Miesto : Nepál, Goran Shep ( 5180 m.n.m.)
oblas#357 pod Mount Everestom
Počet členov : 4
Expedíciu môžeme rozdeliť na dve časti, na trekingovú a experimentálnu. Kedže je v pláne vykonat astronomické merania v nadmorskej výške nad 5000 metrov, jedinou možnoťou ako sa tam dostat je po vlastných nohách. Po prílete do dedinky Lukla sa 8 dní presúvame horskými cestičkami za pomoci nepálskych šerpov z 2740 m.n.m. do 5180 m.n.m.
Počas týchto dní je nesmierne dôležitá aklimatizácia organizmu na menej kyslíka vo vzduchu. Po príchode do plánovanej nadmorskej výšky bude prebiehať hlavná čast expedície. Tu budú vykonané takmer všetky experimenty.
Úspešný priebeh expedície okrem nepálskych šerpov budú podporovať aj horský sprievodcovia z občianskeho združenia VÁNDORLÁSS, ktorí budú pomáhať pri výbere a používaní vysokohorského vybavenia, doplnkov stravy, ako aj pri zabezpečení čo najdokonalejšej aklimatizácie.
V septembri členovia expedície sa zúčastnujú na cielenej aklimatizačnej túre v Alpách, kde strávia noc v tábore v nadmorskej výške 3500 m, čo môže byť mimoriadne užitočné ako príprava na dlhší pobyt v lokalite v nadmorskej výške nad 5000 m. Sprievodcovia poskytnú komplexnú podporu pre vedcov vo vysokohorskom prostredí s nedostatkom kyslíka, okrem toho budú pozorovať a zbierajú skúsenosti o správaní sa a priebehu fyzickej a duševnej výkonnosti heterogénneho týmu (astronóm, turista, horolezec) v extrémnom prostredí, pri sústavnom zaťažení. Sprievodcovia budú prenášať všetky svoje batožiny sami počas celej cesty, bez pomoci šerp.
Naše skúsenosti, zážitky a ponaučenia ako obyčajne velmi radi odovzdáme aj iným v rámci našich prednášok. Za jedinečnú príležitosť považujeme, že sa môžeme nielen zúčastniť na tomto významnom astronomickom výskume, ale aj prispieť k úspechu celej expedície.